Arjantin Tango Stilleri


Salon Stili Tango

Tipik olarak dansçıların dik bir vücut duruşu ile yapılır. Tutuşlar açık veya kapalı olabilir, ama genelde biraz yamuktur ve görünüş olarak “V” harfini anımsatırlar. Açık tutuşlarda kadın dansçıyla erkek dansçı arasında mesafe olduğundan hareketler daha kolay gerçekleştirilir. Kapalı tutuşlarda ise; dans eden çift tutuşlarını biraz gevşeterek dönüşlere yer açar ve kadının daha rahat hareket etmesini sağlar.

Orillero Stili Tango

Bu stil daha çok tango bar ve cafeleri gibi küçük salonlarda yapılmak için uygundur. Erkek ve kadın dansçı çok küçük alanlarda dans ederek birbirleri etrafında karışık figürler sergilerler ki buda bu stilin içtenliğini yansıtır. Orillero stili tango geniş pistlere sahip olan Buenos Aires’in çevre mahallelerinde doğmuştur. Bu stilde aynı şekilde salon stili tangonun özelliklerini taşır. Bu stilde de açık ve kapalı tutuşlar vardır. Orillero stili tango'yu Salon stili tangodan ayıran özelliği ise her zaman dans çizgisi kuralına uymak zorunda değildir ve neşeli, çok yer kaplayan figürlere sahip olmasıdır.

Milonguero Stili Tango

Bu stilde bedenin üst kısmı önemlidir ve bütün hareketler kol ve göğüslerle yapılır. Tutuşlar genellikle kapalıdır ve kadının sağ omzunun erkeğin sol omzuna olan mesafesiyle, kadının sol omzunun erkeğin sağ omzuna olan mesafesi aynı oranda olmalıdır. Kucaklaşma epey sıkıdır ve kadının kolları erkeğin omzundan sarkar. Her iki dansçının dans boyunca üst bedenleri temas halindedir ve dönüşlerde bu temas bozulmaz. Milonguero stili tangonun kendine has hareketlerinden biri “Ocho Cortado” ‘dur. Bu figür, çiftin tutuşunu bu stile has ritmik duyarlılıkla birleştirmektedir.

Nuevo Stili Tango(Yeni Tango)

Tango dansının yapısal bir analizini yaparak daha önce denenmemiş figürler ve kombinasyonlar bulmayı amaçlayan bir yaklaşımdır. Tangonun bu stili açık tutuşta gevşek ve tamamen dik bir konumda yapılır ve dansçıların kendi düşey eksenlerini korumaları gerekir. Nuevo stili tango taraftarları bazı figürler üzerinde yeni yapısal analizler yapılmasının gerektiğini düşünürler. En belirgin figürlerinden bazıları overturn ocho'lar ve dönüşler sırasında yön değişimleridir ki, bunlar da en kolay bir şekilde gevşek tutuşta yapılabilir.

Canyengue Stili Tango

Canyengue, 1920’lerde ve 1930’ların başlarında yapılan eski stil bir tangodur. Günümüzde bu stilde dans edenlerin orijinal kurallarına bağlı kalıp kalmadıkları kesin değildir. Kapalı ve hafifçe yamuk “V” şeklinde tutuşlar yapılır. Dans edenler hareket halindeyken dizleri kırık bir şekildedirler.

Fantasia Stili Tango (Şov Tango)

Fantasia genellikle tango gösterilerinde yapılır. Açık tutuşlarla yapılan Salon, Orillero ve Nuevo stillerinin bir birleşimidir ve sosyal tango repertuarlarında bulunmayan bazı figürler de içerir.

Kulüp Stili Tango

Salon stili Tango ile Milonguero stili Tangonun duyarlılıklarını birleştirir. Kulüp stili Tango dik bir duruşta ve hafifçe yamuk 'V' şeklinde kapalı tutuşta yapılır. Çift, tutuşunu biraz gevşeterek kadının dönüşlerini daha kolay gerçekleştirmesini ve pivot alırken kalçaları ile üst gövdesi arasında daha az bağımsız harekete ihtiyaç duymasını sağlar.

Başlangıç Seviye Arjantin Tango

Kayıtlarımız Devam Etmektedir!
Top