Tango'nun Püf Noktaları - 1

Yazan: Hakan Merter │ Tarih: 27 Nisan 2015

Teknik olarak ne kadar bilgimiz olursa olsun tekrar ve tekrarlarımız olmazsa dans ederken tedirgin oluruz. Bu hareket, şu hareket derken farkında olmadan ritim kaçırıp, partnerimizi ve kendimizi mutsuz ederiz. Bu sebeple daha rahat, verimli ve güçlü dans edebilmek için mental ve fiziksel anlamda dinginlik çok önemlidir. Gün içerisinde herkesin beynini bir hayli yoracak işlerle ilgilendiği ve herkesin de bu durumdan şikayet ettiği; sessizlik, dinlenme ve bu stresten kurtulma ihtiyacı duyduğu aşikardır. Sizlere tüm sorunlarınızın çözümünü söyleyeceğimi düşünmeyin. Aynı dertten hepiniz gibi ben de şikayetçiyim. Fakat dans ederken kendinizi mental anlamda daha rahat hissedeceğiniz birkaç şey söyleyebilirim

Tango yaparken müziğe odaklanın.

Müziğe odaklanmak, ritmi algılamak ve tüm bunlara dans ederek eşlik edebilmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Hatırlayın; hüzünlü bir şarkı dinlerken şarkının melodisi ve sözleri sizi nasıl da etkiliyordu. Ya da neşeli bir şarkı, içinizdeki heyecan ve umut hislerinin yükselmesini nasıl da sağlıyordu. Farkında olmadan veya isteyerek müziğe odaklanabiliyoruz. Bu da bizi mental anlamda rahatlatmaya yardım eden en önemli özelliğimizdir.

Bence müzik, dünya tarihinde yapılmış olan en büyük icattır.

Gelelim fiziksel rahatlamaya...

Vücut hareketlerimiz kas enerjisi gerektirdiğinden, gereksiz kas gerginliğini ortadan kaldırdığımızda daha verimli hareket edebiliriz. Mesela, otobüs durağında bir otobüs beklediğimizi düşünelim. (İstanbul'da oturuyorsak, otobüsümüz saatinde gelmediği için fazladan birkaç dakika bekliyoruz.) Beklemekten yorulduğumuzu ve o sırada bir yere yaslandığımızı varsayalım. Şimdi, yaslandığımız zaman, dikkat edin bir müddet sonra iki ayağımızın üzerinde durmuyoruz; ağırlığımızı ya sağ ayağımıza veriyoruz ya da sol. Hatta zaman zaman ağırlığımızı fark etmeden değiştiriyoruz.

Çünkü bu anda beynimiz, otomatik olarak hangi ayağımızın yorulduğunu anlar ve değiştirmemizi ister ve yine farkında olmadan boştaki bacağımızın kasları gevşemiş ve dinlenmiş olur. Tango yaparken de, doğru nefes alışlarıyla doğru bacak kaslarımızı kullanırsak eğer, (yukarıda yazdığım örneğe istinaden, boştaki ayağımızı gevşeterek) daha az yorulur ve daha verimli bir dans elde etmiş oluruz.

Dans pistine çıkın, derin bir nefes alıp-verin, kendinizi gevşetin, algınızı müziğe verin, partnerinize sarılın, ritmi hissedin ve hiçbir şey düşünmeden Tangonuzu keyifle yapın.

Facebook Google Twitter

Top